Abdominoplasti

Karın bölgesinde doğum veya kilo alıp verme süreçleri sonrası sarkma ve çatlaklar oluşturabilir. Bu kişilerde ne kadar diyet veya egzersiz yapılırsa yapılsın istenilen toparlanma olmamaktadır. Abdominoplasti (karın germe)operasyonu ile özellikle göbek deliği altında kalın sarkmış ve çatlaklar içeren doku uzaklaştırılır ve karın bölgesi şekillendirilir. Modern yaklaşımda abdominoplasti sadece deri ve yağ dokusunun çıkarıldığı bir operasyon değil tüm karın bölgesinin liposuction, ayrılmış kas dokularının sıkılaştırılması gibi yöntemlerle şekillendirildiği bir operasyonlar bütünüdür.

Operasyon süreci nasıl işler?

Ameliyat öncesinde hasta detaylı değerlendirilir. Hastanın daha önce geçirdiği operasyonlar, kronik hastalıklar, sigara kullanımı sorgulanır. Hastaya operasyon ile detaylı bilgilendirme yapılması sonrası hastanın tüm yönlerden fotoğrafları çekilir.

Operasyon yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir neredeyse tüm hastalara belirli bölgeler liposuction ve karın kaslarının sıkılaştırılması işlemi yapılmaktadır. Operasyon sonrası hasta korse ile çıkar ve bu korseyi bir ay boyunca kullanması beklenir.

Operasyon sonrası ilk 2 hafta hastanın belden bükük şekilde yürümesi ve istirahati düzgün yara iyileşmesi açısından önemlidir.