Meme Büyütme

Meme büyütme operasyonu

Meme büyütme operasyonu gelişimsel, ailevi sebepler, doğum sonrası ve kilo verme gibi nedenlerden dolayı göğüs boyutundan memnun olmayan kişilere yapılır. Günümüzde sıklıkla silikon protezlerle operasyon gerçekleştirilmekle beraber şu an için daha kısıtlı bir hasta grubunda yağ dokusu kullanılabilmektedir. Silikon protezlerin dış zarfı silikon olup içi silikon jel ve ya salin (tuzlu su) ile dolu olabilmektedir. Protezler dış zarfın özellikleri, silikon içeriğin yapısı ve mekanik özellikleri, hacim ve şekil olarak farklılıklar göstermektedir. Tüm bu özellikler kişinin beklentileri ve anatomik yapısı göz önünde bulundurularak operasyon ve kullanılacak protez belirlenir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Ameliyat farklı kesiklerden yapılabilir. Meme altı çizgisi, meme başı ve koltuk altı olmak üzere 3 ana giriş noktası ve göbek deliği çevresinden yapılan kesikler kullanılabilir. Tüm bu kesiklerin teknik ve sonuç açısından avantaj ve dezavantajları vardır. Anatomik plan olarak meme bezinin arkası, meme bezinin arkasında yer alan göğüs kasının arkası, göğüs kası zarının altı ve dual (çift) plan denilen alt kısmın meme altı, üst kısmın kas altı olarak yerleştirildiği plan kullanılabilir. Plan tercihinde bir çok faktör söz konusudur, tüm planların mevcut avantaj ve dezavantajları değerlendirilip hastaya uygun seçim yapılır.

Operasyon genel anestezi altında yaklaşık 1-1,5 saat sürmektedir. Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilmektedir. İyileşme süreci hastaya, konulan plan ve proteze bağlı olarak değişmekle beraber ortalama bir hafta içinde sosyal hayata dönüş mümkün olmaktadır.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat sonrası ilk 5-7 günlük süreçte ağrı ve rahatsızlık hissi olabilmektedir. Ağrı kesici gerekebilmektedir ve kol hareketlerinde kısıtlama olabilmektedir. Operasyonda takılacak özel sutyen ve benzerlerinin ilk 1 ay kullanılır. Kanama ve enfeksiyon olası erken dönem komplikasyonlardır. Uzun dönemde kapsül kontraktürü denilen protez çevresinde mevcut zarın kalınlaşıp protezi sıkıştırması ile oluşan bir durum gelişebilir. İlerleyen kapsül kontraktürü durumlarında protezin çıkarılması veya değiştirilmesi gerekebilir.