Meme Küçültme

Meme küçültme

Memelerde normalden fazla büyük olması toplumda sık karşılaşılan bir problem olup, hem estetik hem de omuz, boyun ve sırt ağrıları gibi durumlara yol açabilmekte, kamburluk yaratabilmektedir. Sık meme altı pişikleri ve omuzda sutyen askı izleri diğer sık karşılaşılan durumlardır. Kişilerde azalmış özgüven, giysi seçiminde zorlanma gibi durumlar operasyon için önde gelen motivasyonlardır.

Meme küçültme operasyonu süreci nasıldır?

Meme küçültme operasyonları genel anestezi altında gerçekleştirilen yaklaşık 2-3 saat arası süren ameliyatlardır. Çok farklı teknikler mevcut olup genel olarak ters T veya meme başı ve meme altı katlantısına uzana tek izle yapılan çeşitleri sık kullanılmaktadır. Bununla beraber meme ucunun taşındığı doku parçası veya farklı iz seçimlerine göre onlarca farklı teknik tanımlanmıştır. Uygun teknik detaylı muayene sonrası belirlenir.

Operasyon sonrası hasta 1 gece hastanede yatırılır. Hastaya operasyon sonrası özel sütyen giydirilmekte pansumanlarına tavsiye edilen şekilde gelmesi yada yaptırması gerekmektedir. Ameliyat sonrası çok yoğun ağılı bir süreç genelde yoktur. Yaklaşık 10 gün ev istirahati sonrası 20. Günden itibaren normal hayata dönmesi beklenir. İlk bir ay özellikle ağır egzersiz ve kol hareketlerinde kısıtlama uygundur.

Ameliyat sonrası süreci nasıldır?

Hastaya operasyon sonrası özel bir sutyen giydirilir, uygun sutyen kullanımı ilk 3 ay için beklenir. Kanama, enfeksiyon, meme başında kayıplar erken dönemde görülebilecek sorunlardır. Geç dönemde ise bazen memede sertlik ve ağrı şikayetleri olabilir. Kesik izleri her operasyon gibi görülebilir ancak çoğunlukla özellikle ilk 6 ay sonrası izler son halini alır ve silikleşir. Emzirme problemleri ve meme başı duyu kaybı yaklaşık %10 civarı hastada görülebilir ve çoğunlukla uzun dönemde geçici şikayetlerdir. Meme küçültme genel olarak iyi sonuç veren kişinin sosyal yaşantısını olumlu etkileyen kendine güvenini arttıran bir operasyondur.