Meme dikleştirme

Meme dikleştirme

Göğüslerde kilo değişimleri ve emzirme sonrası, yaşla beraber sarkmalar meydana gelebilir. Göğüslerde içi boşmuş gibi bir görünüm oluşabilir. Bu durumda fazla deri ve diğer meme dokularının toparlanarak meme ucunun olması gerektiği düşünülen yere alınmaya çalışılması operasyonuna meme dikleştirme veya mastopeksi operasyonu denir.

Meme dikleştirme operasyonu süreci nasıldır?

Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık 2-2.5 saat sürmektedir. Çeşitli teknikler mevcuttur. Örneğin meme başı ve buradan göğüs altına doğru sadece dik izin olduğu operasyon. Sadece meme başında izin kaldığı operasyon. Ters T izli yada kısa ters T izli operasyonlar mevcuttur. Operasyon tekniğini hastanın durumuna, memelerde sarkmanın derecesi ve hastanın beklentileri göz önüne alınarak belirlenir. Meme dikleştirme ameliyatıyla eş zamanlı olarak çoğunlukla meme küçültme veya silikon protez ile büyütme operasyonları beraber olarak gerçekleştirilir böylelikle meme daha uygun olarak şekillendirilir. Dikleştirme operasyonları çoğunlukla sadece bir gece yatış gerektiren operasyonlar olup hasta 10 gün içinde normal sosyal yaşantısına dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası süreci nasıldır?

Ameliyat sonrası hastalar özel bir sutyen ile taburcu edilir ve ilk ay özel sutyenler kullanması beklenir. Ağrı veya rahatsızlık genelde minimaldir ve ağızdan alınan ağrı kesiciler ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ağır egzersiz ve kol hareketleri ilk bir ay kısıtlanır. Erken dönemde nadir de olsa gelişebilecek komplikasyonlar kanama, enfeksiyon, dikiş reaksiyonları veya diğer sıvı birikmeleridir. Geç dönemde ise meme başında his kaybı yaşanabilir, memeler arasına eşitsizlik, şekilden memnuniyetsizlikle karşılaşılabilir. Bunlar genelde nadirdir. Her operasyon sonrası kesi yapılan alanlarda iz kalacağı unutulmamalıdır. Uzun dönemde izler silikleşir ve belirginliği azalır.