Liposuction

Liposuction nedir?

Her insanın yağ dağılımı genetik özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle basen, kalça ve göbek çevresi sık yağlanma bölgeleri olmakla beraber kol, bacaklar ve sırt gibi bölgelerde de görülebilir. Bu yağlanma özellikle ilerleyen yaşla beraber artar ve spor ve diyet uygulamalarına rağmen kalıcılık gösterebilir. Liposuction bir kilo verme ameliyatı değil belirli bölgelerde mevcut kalıcı yağ birikimlerine yönelik yapılan bir operasyondur.

Liposuction operasyon süreci nasıldır?

Vakum etkisi olan bir motora bağlanan kanüller yarımı ile 3-4 mm’lik kesiklerden girilerek mevcut yağ dokusu emilerek liposcution operasyonu yapılır. Bu bölgeye işlem öncesinde kanama azaltıcı ve ağrı giderici etkisi olan sıvı enjekte edilir. Liposuction ameliyatının temeli bu olmakla beraber ultrason, lazer veya mekanik enerji ile destekli tipleri de bulunmaktadır. Tüm bu çeşitleri ile liposuction operasyonu sadece basit bir yağ alma operasyonu değil vücudu belirli bölgelerdeki birikmiş yağ dokusunu kullanarak yeniden şekillendirme operasyonudur.

Amaç yağın tamamını almak değil mevcut yağ depolarını kullanarak vücut formunu estetik olarak daha iyi hale getirmektir. Değişen paradigma ve özellikle enerji destekli sistemlerin daha sık kullanılması ile cilt sıkılaştırılması da eklenerek liposuction ile yapılan işlem liposculpting-yağ dokuyu şekillendirme konsepti olarak ön plana çıkmıştır.

Liposuction nerelerde kullanılır?

Liposuction tek başına sıklıkla karın, bel, uyluk yan kısımlar, iç kısımlar, kalça bölgesi, boyun, kollara uygulanmakla beraber karın germe, meme küçültme gibi ameliyatlarla hemen her zaman kombine olarak kullanılmaktadır. Erkekte meme büyümesi ve kadından erkeğe trans bireylerin mastektomi ameliyatlarında da özellikle lazer veya ultrason destekli çeşitleri neredeyse tüm hastalarda kullanılmaktadır.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Cilt elastikiyeti liposuction operasyonu sonuçları açısından en önemli belirleyicilerden biridir. Özellikle cilt elastikiyeti düşük hastalar germe, asma gibi ek işlemlere ihtiyaç duyabilmektedir. Genel yaklaşım olarak hastalardan çok yüksek miktarda yağ alma işleminden kaçınılır. Ameliyat sonrası çok yüksek miktarda yağ alınmayan hastalar genelde bir gece hastanede kalmaktadır. En korkulan komplikasyon erken dönemde yağ alınan alandan kana karışan yağ parçacıklarının emboli meydana getirmesidir. Kanama, enfeksiyon erken dönemde görülebilecek durumlardandır. Opere edilen alanda morluklar görülebilir, geçici bir durumdur. Geç dönemde ise yağ alınan alanda düzensizlikler görülebilir. Hastaların ilk 1 ay sürekli olarak korse giymeleri gerekmekte sonrasında ise doktor tavsiyesine göre korse giyilmelidir.