Dolgular

Dolgu uygulamaları

Yüzde yada vücutta meydana gelen hacim kaybını yerine koymak için hazır kullanılan maddeler dolgulardır. Piyasada çok fazla dolgu preparatları vardır. İçerikleri çok değişkendir. En sık kullanılan ise hyalüronik içeren dolgulardır. Kalıcılık süreleri arttıkça komplikasyon görülme olasılığı artar. Peki nerelere dolgu yapılır.

Dudak bölgesine sık yapılır. Dudak hacminden memnun olmayan kişilere yapılır. Kalıcılık süresi genelde 6-9 aydır. Nazolabial alan yani burun yan kenarı ve dudak yan kenarları arası çizgiye uygulama yapılabilir. Elmacık kemik bölgesini belirginleştirmek amaçlı yapılabilir. Yüz bölgesinde ağız çevresinde dolgu uygulamalarından fayda görür. Kişi daha dinç bir ifade alır. Sık yapıldığı alanlardan biride göz altı bölgesidir. Burun dolguları uygun hastalarda cerrahiye alternatif olarak kullanılabilir.

Son yıllarda çok çeşitli uygulama yöntemleri ve ürünler çıkmıştır. İnsanların birbirinden farklı olduğu ihtiyaçların değişik olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle planlama ve malzeme seçimi kişiye özel olmalıdır.

Göz altı bölgesinde zamanla çökmeler meydana gelir. Daha küçük yaşlarda yanak göz altı bölgesi devamlılık göstermesine rağmen yaşlanma ile beraber yada genetik olarak göz altı bölgesinde çökmeler, morluklar meydana gelebilir.

Göz altında belirgin torbalanmalar mevcutsa bundan cerrahi yardımı ile kurtulmak doğru olabilir. Torbalanması çok olmayan yada başka bir engel durumu olmayan hastalara göz altı ışık dolgusu yapılabilir. İşlem yaklaşık 10 dk. kadar sürer. Kanül ile yada iğne ile yapılabilir. Sonrasında hafif masajla verilen dolgu dağıtılır. Çökme etkisi hemen fark edilir şekilde düzelebilir. Morluklara etkiside değişebilir. Asıl olarak morluk etkisi yaklaşık 4 hafta içinde daha belirgin olarak fark edilebilir. Göz altı morluklarının kesin bir tedavisi yoktur.

Hatları belli, dolgun dudaklar kişiyi daha genç gösterebilir. Özellikle yaşla beraber dudaklar incelir. Konuşurken içe doğru döner, daha yaşlı bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Daha belirgin dudaklara sahip olmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Kendi yağımızdan bir operasyonla yağ grefti alınıp dudaklara verilebilir. Ameliyathanede yapılması gerekir. Dudaklar için özel üretilen permalip silikonlar yine operasyonla dudaklara açılan kesiklerden takılabilir. Sonrasında istenmezse çıkarılabilir.

Bunları istemeyen hastalar için dudak dolgusu daha basit bir alternatiftir. Hyalüronik asit içeren dolgular dudaklara verilir. İstenen dolgunluk elde edilmeye çalışılır. Yaklaşık 10 dk. kadar süren bir işlemdir. Bir kanül yardımı ile açılan çeşitli deliklerden yapılabilir. Yada dolgu içinden çıkan çok ince iğnelerle yapılabilir. İşlem öncesi uyuşturucu krem kullanılırsa iyi bir anestezi sağlanabilir. Ağrı kişiler arasında değişiklik gösterebilir. Dudak dolgusu yaptıranlarda geçici morluk, şişlik olabilir.

Dudak dolgusu kalıcılık süresi değişkendir. Ama teorik olarak 6 ay 1 yıl arasında kalıcılık beklenir. İkinci dolgu işlemlerinde ise kalıcılık daha uzun olabilir. Önemli olan ise dudakların yapay durmamasıdır. Üst dudağın alttan çok daha belirgin olması istenmez. Belirli bir oranı vardır. Bunu yakalamak gerekir.

Gençlikte yüzümüzde üçgen bir görünüm vardır. Bu yaşlanma süreci ile beraber tersine döner, ters üçgen olur. Bu durum çeşitli ameliyatlar ve ameliyat dışı tekniklerle düzeltilmeye çalışılmaktadır. Yanak bölgesinde elmacık kemik üzerine yapılan dolgu işlemleri bunlardan biridir. Bu dolgularda kalıcılık 12-24 ay kadar olabilir. Kemik üzeri alana, derin planda dolgu yapılabilir. Belirli alanlara işaretleme yapılır. Sonrasında yanak dolgusu yapılabilir. İşlem çok ağrılı değildir. Morluk şişlik olabilir. Etki genelde hemen görülür. Tam etkinin anlaşılması 10 gün kadar sürebilir.

Dolgu Çeşitleri

  • Dudak Dolgusu
  • Nazolabial Dolgu
  • Burun Dolgusu
  • Göz Altı Işık Dolgusu
  • Elmacık Kemiği Dolgusu
  • Şakak Dolgusu
  • Çene Dolgusu
  • Jawline Dolgusu